Logo
hlava

Chutnat chutně

Vaše dítě má jiné chuťové obliby než vy: Je známé, že chuťové smysly jsou rozdílné. Co má jeden rád, toho se jiný klidně vzdá. Proto nenuťte své dítě k tomu, aby jedlo určité věci, které jednoduše nepolkne. Mnohem více mu nabízejte alternativy a nechte ho ochutnat nové chuťové vjemy; nechte svému dítěti dostatek času, aby si zvyklo na nové chutě a trénujte tak jeho chuťové smysly. Studie říkají, že dvě třetiny všech dětí od sebe nedokáže rozlišit čtyři základní chuťové směry sladký, kyselý, slaný a hořký. To je jen jeden z mnoha důsledků jednostranné a prosté stravy.

  • Celé chuťové spektrum dětí se vyvíjí v prvních sedmi letech života.

Na stupnici chutí je dětmi upřednostňováno sladké, oproti tomu hořké bývá nejčastěji odmítáno. Na pozadí této skutečnosti je to, že sladká chuť se ve většině případů vztahuje k neškodným sacharidům, zatímco hořce chutnající může být nepoživatelné nebo jedovaté. To ukazuje, že si děti nejen zvyknou na hořké nuance chuti, ale musí také konstatovat, že hořké může chutnat dobře; stejně tak jako kyselé, ostré a „umami“. Toto japonské slovo popisuje 5. chuťový směr, který je odvážný a šťavnatý.

  • Sladké je nejvíce vnímáno na špičce jazyka; okraje jazyka chutnají slanost a kyselost, „umami“ se rozpoznává ve střední části jazyka; zda je něco hořké, to se ukáže v zadní oblasti jazyka.

Co děti opravdu potřebují

Je s podivem, že děti mohou klidně celý týden dvakrát denně jíst špagety bez toho, aby se jich „přejedly“. Záleží to na tom, že děti si vyberou onu potravinu, se kterou udělali nejlepší zkušenosti. Nudle s omáčkou jsou snadno stravitelné a chutnají dobře – proč by tedy neměly být denně na jídelníčku? Jelikož jednostranná strava i když se skládá ze zdravých přísad, je dlouhodobě škodlivá – především u dětí ve vývinu.

  • Těchto pět malých jídel denně je lepší než tři velká: snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře.

Rostlinné potraviny by se oproti tomu měly v každém jídelníčku nacházet denně. Ovoce, zelenina, saláty v jakékoliv myslitelné podobě a přípravě by měly tvořit důležitý základ komplexní stravy. Vitamíny a minerály, které jsou v nich obsažené jsou stejně tak důležité jako takzvané sekundární rostlinné látky. To jsou barviva, aromatické a vonné látky, které se vyskytují ve všech rostlinách, a které tělo nutně potřebuje. Rostlinné živiny se doplňují pomocí známých dodavatelů bílkovin jako je mléko a mléčné produkty, ryby, luštěniny a maso. S tučnými potravinami, tuky nebo oleji se má při přípravě a u sladkostí zacházet šetrně; kvůli sobě a vašemu dítěti. Na rozdíl od toho byste se měli úplně zříci zesilovačů chutí a umělých aromatických látek. Potravinová pyramida se skládá z pěti skupin potravin a jedné skupiny nápojů. Čím níže se potravina nachází, tím více by se měla konzumovat. Základ pyramidy tvoří kromě dostatečného množství tekutin rostlinné potraviny jako ovoce, zelenina a luštěniny následované obilovinami a brambory. Potom následují potraviny bohaté na bílkoviny jako mléčné produkty, maso, ryby a vejce. Tuky a oleje stejně jako na cukr bohaté potraviny tvoří špičku.

 

Clanky

Doporučené články

Nabídka a poptávka jídla

Nabídka a poptávka jídla

Neexistuje potravina, která je zakázaná; avšak některé potraviny jsou zdravější než ...

I děti mohou vařit

I děti mohou vařit

Pro mnoho dětí je kuchyně nejnapínavější místností v celém domě. Tady ...

Zdravý, ne kulatý

Zdravý, ne kulatý

Češi jedí příliš mnoho a tučně. Následky: 35 % mužů a ...

Sport dětem

Sport dětem

Sport dětem zprostředkovává základní hodnoty pro život: fair play, naučit se vyhrávat a prohrávat, ...