Logo
hlava

Co dělat pro zmírnění porodních bolestí

 

Kromě těšení se na miminko má řada nastávajících matek strach z porodních bolestí. Existuje několik přirozených metod, jak dostat děložní stahy pod kontrolu. Následující tipy vám mohou pomoci uvolnit se a lépe přestát porodní bolesti, než budete moci vaše miminko držet v náručí.

TEPLO

Do oblasti beder si přiložte teplý polštářek naplněný pšenicí, špaldou nebo třešňovými peckami, abyste zmírnilabolest v této oblasti. Blahodárné teplo polštáře naplněného zrním uvolní napětí ve svalech během kontrakcí. Jako alternativu můžete použít ohřívací láhev naplněnou teplou, nikoli však vařící vodou. Předtím, než ji vložíte pod záda, zabalte láhev do ručníku. Na rozdíl od ohřívací láhve vydrží polštář s náplní ze zrna déle teplý –bude vás příjemně hřát až po dobu jedné hodiny a pomůže vám uvolnit se. Polštář můžete dát k nahřátí na pár minut v mikrovlnky nebo do pečící trouby na 50° C.

MĚŇTE POLOHU TĚLA

Zvolte si jakoukoli polohu, která pro vás bude pohodlná. V žádném případě byste neměla příliš dlouho setrvávat v jedné pozici nebo ležet na zádech. Poloha na zádech by mohla utlumit děložní stahy a porod by tak trval déle. Alternativou je sedět na židli nebo na gymnastickém míči, ležet na boku nebo opřít se o postel.Vyzkoušejte různé pozice, protože žádná ideální poloha pro porod neexistuje. Důležité je, aby daná pozice byla pohodlná vám osobně.

MASÁŽ

Nechte si vaším doprovodem u porodu masírovat záda, oblast kříže nebo chodidla, abyste se lépe uvolnila. Lepší pocit může navodit také jemná masáž obličeje nebo čela. Pokud je vám však fyzický kontakt nepříjemný, sdělte to také vašemu partnerovi. Mluvte o vašich přáních, aby mohl vyhovět vašim potřebám a zmírnitporodní bolesti.

KLID

Do začátku dalších stahů si dopřejte dostatek klidu a udělejte si maximální pohodlí. K uvolnění poslouchejte vaši oblíbenou hudbu a napijte se trochu vody. Tak načerpáte energii, kterou budete později tolik potřebovat!

POHYB

Přecházení sem a tam může přispět k tomu, že děložní stahy budou pravidelnější. Kroužení v kyčlích nejenže zmírňuje bolesti, nýbrž také pomáhá vašemu miminku dostat se do správné polohy. K rozpohybování pánve se můžete posadit na gymnastický míč a přitom vychylovat pánev dopředu a dozadu. Při chůzi byste měla co nejvíce kroutit boky, aby miminko mohlo při porodu snadněji vyklouznout z pánve.

Clanky

Doporučené články

Čtyři fyzioterapeutická cvičení pro přípravu k porodu

Čtyři fyzioterapeutická cvičení pro přípravu k porodu

Fit s Franziskou Mírný silově vytrvalostní trénink v těhotenství snižuje riziko vzniku poranění při porodu ...

Co pomáhá proti poporodní depresi

Co pomáhá proti poporodní depresi

Mnoho matek postihne poporodní deprese. Je důležité, co možná nejrychleji vyhledat pomoc a toto onemocnění léčit. ...

Jak na posilování svalstva pánevního dna

Jak na posilování svalstva pánevního dna

Čím mohu začít? Nejprve musíte nalézt správné svaly. Nejlépe tak můžete učinit, když se na ...

Taška do porodnice

Taška do porodnice

Co vše si s sebou zabalit na cestu do porodnice i cestu z ní? Projděte si ...