Logo
hlava

Dítě jede s námi

 

Aby vaše dítě jelo s vámi také zcela bezpečně, měli byste volbě správné dětské sedačky věnovat zvláštní pozornost; udělejte si čas, abyste nalezli pro své dítě  dobře padnoucí a vhodnou dětskou sedačku a v žádném případě při této investici nešetřete – kvůli bezpečnosti vaší ratolesti; dětská sedačka je při každé jízdě autem nejdůležitějším průvodcem vašeho dítěte. Mezi 3. a 5. rokem života potřebuje vaše dítě  sedačku skupiny 2, která vykazuje speciální dětské záchytné systémy a musí splňovat dětskou zkušební normu.

Přeprava dětí bez dětské sedačky je delikt!

  • Vždy sami sebe připoutejte. K tomu nejste povinováni pouze ze zákona, ale jdete také dobrým příkladem svému dítěti. Nejprve připoutat, teprve pak se pojede!

Také při jízdě autem platí: zapojujte své dítě do silničního provozu, popisujte mu vaší cestu, ptejte se svého dítěte během cesty na známý cíl, jak máte jet, kterou ulici máte použít, jaké dopravní značky vidíte, atd. Pro vaše dítě často nudné cesty autem se tak stanou zajímavějšími a dítě si zlepšuje své prostorové vnímání ve vztahu k trasám a vzdálenostem. To je důležité, aby se děti učili lépe se orientovat.

Při dlouhých vyjížďkách se doporučuje zakalkulovat delší dobu jízdy, jelikož „pobyt na cestě“ s malými dětmi lze jen těžko plánovat. Rozhodující je moment odjezdu: patří vaše dítě k těm, co v autě rychle usnou, pak cestujte nejlépe po jídle. Je vaše dítě v autě snadno neklidné, pak zvolte okamžik, kdy bude dítě unavené a pravděpodobnost, že v autě usne je velmi vysoká.

  • Často trvají jízdy autem déle než trvá spánková fáze dítěte; v takovém případě nesmíte v žádném případě zapomenout na hračky a hry, které dělají delší cestu snesitelnou.

Přestávka a svačina

„Už tam budeme?“ Kdo má dítě, zná tuto větu. Děti shledávají jízdu autem zpravidla nudnou a zdlouhavou. Proto platí pro delší jízdy autem: každých 90 minut přestávka. Tím se nezavděčíte pouze svému dítěti, ale také svým nervům.

Vystoupit, protáhnout nohy, popřípadě vyhledat WC, provést protahovací cviky a dostatečně pít. Kdo chce, může sníst také nějakou maličkost. Müsli tyčinku, ovoce nebo zeleninovou stravu, nejen že chutnají dobře, ale také posilují, jsou zdravé a dobře stravitelné. Pokud zastavíte u motorestu, i zde dejte pozor na správnou volbu  jídla pro sebe i své dítě, aby další cesta proběhla příjemně a ne aby byla přerušovaná nespočetnými návštěvami WC.

  • Láhev neperlivé minerální vody a role toaletního papíru patří k jízdám autem stejně tak jako výstražné vesty, výstražný trojúhelník a lékárnička první pomoci.

 

 

Clanky

Doporučené články

Doba pro dovolenou

Doba pro dovolenou

Udělat si dovolenou znamená také pro děti prožít něco jiného, nového, ...

Na kole

Na kole

Děti nesmějí bez absolvované zkoušky pro bicykly jezdit na ulici. Děti ...

Na cestách

Na cestách

Pěšky Pro děti představují některé výlety opravdovou expedici. To platí zvláště pro cesty, ...