Logo
hlava

Doba pro dovolenou

 

Udělat si dovolenou znamená také pro děti prožít něco jiného, nového, neobyčejného než ve všedním dni, odpočinout si od toho, co děláme stále.

Pro mnoho rodičů proto vyvstává minimálně jednou ročně otázka ideálního cíle pro dovolenou. Žádný lehký úkol, především před vycestováním s malými dětmi je nutné dát pozor na mnoho aspektů. Začíná to již příjezdem, který by přirozeně neměl být příliš dlouhý a namáhavý a pokračuje to správným ubytováním a péčí až po možnost ideálního trávení volného času, které by mělo být pro členy rodiny stejnoměrně atraktivní. Jelikož zatímco si rodiče rádi lehnou a odreagují se, může být rodinná dovolená pro 3 až 6-ti leté často nedostatečně akční a mnohotvárná. Mnoho prázdninových cílů a hotelů v tuzemsku a v zahraničí jsou této skutečnosti přizpůsobené, nabízejí pestrý animační program pro malé hosty
a specializovali se na tyto cílové skupiny.

Děti se překvapivě dobře přizpůsobují na různé časové zóny. U leteckých destinací je Evropa a oblast Středozemního moře snáze zvládnutelná než cíle v Severní a Jižní Americe, v Karibiku a Austrálii; Tropy, jihovýchodní Asie a Jižní Amerika nejsou naproti tomu pro děti do 10. let doporučitelné.

  • Zeptejte se v cestovní kanceláři na tarify pro děti, na slevy a hotely, které jsou vhodné obzvláště pro děti.

Když někdo podniká nějakou cestu

Cestováním objevují děti svět, rozšiřují své obzory a sami sebe lépe poznávají. Získávají zkušenost, že nemají místo pouze v rodinné struktuře, ale v celistvosti světa. Začnou se vypořádávat sami se sebou, stávají se sebevědomějšími a samostatnějšími. Společné vycestování a dovolená mimo vlastních čtyř zdí patří proto k nejdůležitějším zkušenostem, které můžete jako rodina udělat.

Na začátku každé dovolené by si měla rodina společně zcela přesně promyslet, jak si cestu představují. Přitom by měl být brán ohled i na požadavky a přání dětí. V létě upřednostňuje většina dětí od 3. let vodu, pláž a hodně zábavy. Přitom odmítají dlouhé cesty autem, chtějí si hrát se stejně starými dětmi a jíst to, co dobře znají a co jim chutná.

Balení kufrů

Je jedno, kam cestujete, jedno v jakém ročním období vyrazíte, dopřejte si dostatek času a popřemýšlejte o tom, co si s sebou máte na dovolenou vzít. Nejprve si vyjasněte, kdo sbalí kufr a sestavte seznam, na který poznamenejte, co s sebou nutně musíte vzít a čeho se můžete zříct. Oblast oblečení, zdravotní potřeby, hračky, četbu a papíry jako pasy, e-karty, očkovací průkazy apod. spadají do vaší kompetence; Vaše dítě se musí jen rozhodnout, kterého plyšáka a jakou hračku by s sebou chtěl mít.

  • Dejte svému dítěti určitý kufr nebo batoh, do kterého smí zabalit všechno, co na dovolenou potřebuje.

Cestujete-li autem, pak dbejte na to, aby nejdůležitější věci, které budou zapotřebí během cesty, byly umístěné tak, abyste k nim měli rychlý přístup. To samé platí u cestování vlakem nebo autobusem. Cestujete-li letadlem, respektujte udané hmotnostní limity. Pár dní před odletem si sbalte zkušební kufr a zvažte ho. Hračku a extra svetr zabalte raději do příručního zavazadla.

Hodně moře

Moře působí na všechny lidi velkou fascinací; na děti obzvláště, jelikož moře nabízí mnohé: prožitek z radosti při koupání, provozování vodních sportů, jako plavání, potápění, vodní lyžování, plachtění nebo surfování, čas strávený na pláži, sbírání mušlí a kamenů, stavění hradů z písku, pozorování přílivu a odlivu na moři, chytání ryb a krabů, pociťování větru a počasí, protékání písku mezi prsty. Moře je pestré a poučné. Buďte ozbrojení pro dětskou touhu po objevování a jejich zájem na všem, co moře nabízí.

  • Počítejte s mnoha otázkami, které vám vaše dítě bude pokládat: Odkud se bere písek, jak vznikají duny, jak dýchají ryby, odkud se bere tolik vody, proč je moře slané, jak vznikají vlny, atd.

 

 

Clanky

Doporučené články

Čas vypnout

Čas vypnout

Odpočinkové wellness tipy na doma V často stresujícím všedním dni ...

Miminka a děti na slunci, jak je ochránit?

Miminka a děti na slunci, jak je ochránit?

V létě i na jaře chceme být s dětmi, co ...

Hraní, zábava a smích

Hraní, zábava a smích

Veselé nápady pro hru doma Děti mají vždy velkou radost, mohou-li se vydovádět ...

Dovolená v těhotenství nebo s miminkem

Dovolená v těhotenství nebo s miminkem

Dovolená v těhotenství nebo první cesta s malým děťátkem může probíhat pohodově a být velmi odpočinková. ...