Logo
hlava

Doplňte železné zásoby – část 1

Doplněk stravy

Železo v našem těle

Není pochyb o tom, že právě v těhotenství si tělo zaslouží mimořádnou péči lékaře i vaši. Pro dobrou kondici maminek i normální vývoj miminek je důležitý dostatek živin. Jednou z nich je železo, které si podrobněji představíme v našem pětidílném seriálu. Nejprve se podívejme, proč ho náš organismus potřebuje a jak jej doplnit.

Železo je součástí červeného krevního barviva, tzv. hemoglobinu, a přispívá k normální tvorbě červených krvinek přenášejících v našem těle kyslík. Podporuje také normální funkci imunitního systému a přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Jíst za dva? Železo určitě!

Náš organismus má však jen omezené možnosti, jak tento stopový prvek v těle skladovat a zpracovávat.Proto jejpotřebuje přijímat soustavně, ve správném množství a vhodné formě. Právě v období spojeném s narozením miminka nároky na množství železa výrazně rostou. Jestliže u žen v produktivním věku mluvíme průměrně o 15 mg železa denně, pak v období těhotenství stoupá denní potřeba přibližně na dvojnásobných 30 mg.

A jak tedy železo doplnit? Ideálním zdrojem je pestrá a vyvážená strava, ve které by nemělo chybět mimo jiné maso. Bohatá na železo jsou například játra, ale i takzvaně červené maso (třeba libové hovězí). Cenné zdroje železa jsou i mezi potravinami rostlinného původu. Jmenujme třeba luštěniny, olejnatá semena (k nimž patří dýně, mák nebo slunečnice), listovou zeleninu nebo sušené ovoce a sušené hřiby. V období náročnějším na množství železa můžete vyzkoušet také doplňky stravy.Komplexní složení nabízí například tekutý doplněk stravy Salus Floradix® Železo+, který je vhodný i pro těhotné a kojící ženy. K dobré vstřebatelnosti obsaženého železa přispívá jak jeho organická forma, tak vitamín C. Přípravek navíc obsahuje i další tělu prospěšné látky, k nimž patří vitamíny skupiny B i výtažky z bylin a ovocných šťáv. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

V dalším dílu se dozvíte, proč je železo pro ženy partnerem na celý život.

Doplněk stravy