Logo
hlava

Doplňte železné zásoby – část 3

Železo pro každého

V rámci péče o rodinu poznáte při letmém pohledu do ledničky, co je potřeba dokoupit. Hlídáte, aby měly vaše děti včas připravené svačiny a aby partner vždy našel něco dobrého na zub. Důležité je však dohlédnou nejen na to, aby měla vaše rodina dost jídla, ale i potřebných živin, včetně železa.

Pestrou a vyváženou stravu bychom si měli dopřávat všichni. Doplnění železa pak raději věnujte o něco větší pozornost, například když…

  • … JSTE ŽENA

U žen mezi 15. a 50. rokem života se uvádí denní potřeba železa přibližně 15 mg, což je až o třetinu více než u mužů ve stejné věkové kategorii. Potřebu tohoto stopového prvku mohou ještě zvýšit další faktory, například dlouhodobě neřešené poruchy menstruačního cyklu, s nimiž souvisí větší úbytek krve a s ní i železa. Samostatnou kapitolou je období spojené s narozením potomka, kdy denní potřeba železa roste na přibližně 30 mg u těhotných a na 20 mg u kojících žen.

  • … NEJÍTE „VŠE“

Pokud se rozhodneteze svého jídelníčku vynechat některou ze složek, například maso, které je cenným zdrojem železa, věnujte stravě větší pozornost, aby se vašemu tělu dostávalo všech důležitých živin. Týká se to jak vegetariánství a veganství, tak redukčních diet, kdy často nevědomky a bez náhrady vynecháte cenné zdroje železa.

  • … PATŘÍTE K TĚMTO SKUPINÁM

Na dostatečný příjem zdrojů železa raději dohlédněte u dětí a dospívajících, ale také u lidí na opačném konci věkového spektra. Potřeba stopových prvků totiž s věkem neklesá tak významně jako chuť k jídlu u starších lidí. Pokud se intenzivně věnujete sportu, nezapomeňte tělu nahradit to, o co při zvýšené fyzické aktivitě přichází, a to včetně železa. Dále je třeba myslet na doplnění železa při větší ztrátě krve, například u dárců krve nebo u lidí po náročnějších operacích.

  • .… POCIŤUJETE PROJEVY NEDOSTATKU

Nedostatek železa může signalizovat množství nespecifických projevů. Patří k nim pocit únavy a vyčerpání, bledost pokožky nebo lámavé a suché vlasy.

K doplnění železa slouží především pestrá a vyvážená strava. Sáhnout můžete také po tekutém doplňku stravy Salus Floradix Železo+, který kromě dobře vstřebatelného železa obsahuje také vybrané vitamíny B a C i výtažky z bylin a ovocných šťáv. Více informací najdete na www.floradix-zelezo.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

V příštím dílu se budeme věnovat tomu, jak podpořit vstřebávání železa a s jakými potravinami po jídle bohatém na železo raději chvíli počkat.

 

Clanky

Doporučené články

Doplňte železné zásoby – část 2

Doplňte železné zásoby – část 2

Doplněk stravy Partner na celý život Snad každá z nás touží ...

Doplňte železné zásoby – část 1

Doplňte železné zásoby – část 1

Doplněk stravy Železo v našem těle Není pochyb o tom, že právě ...