Logo
hlava

I děti mohou vařit

 

Pro mnoho dětí je kuchyně nejnapínavější místností v celém domě. Tady se něco děje, tady probíhají věci, které kouří, syčí a vaří se. Na jednu stranu je kuchyně oblastí, která je přístupná celé rodině, která poskytuje společnost a na všechny působí dojmem pozvání, na druhou stranu děti milují, když se mohou zdržovat v blízkosti své matky. Vaření s dítětem není jen milá alternativa běžných postupů v kuchyni, ale má také silný vliv na sociální chování Vašeho dítěte v domácím soužití. Tím, že svému dítěti přiznáte důležitou roli ve „stravování“, posilujete jeho vnímání vlastní hodnoty a pocit pozitivního, stěžejně důležitého přínosu pro rodinou společnost.

Nechte své dítě vařit s Vámi vždy, když má potřebu Vám pomoci nebo se chce učit dovednosti vaření. Loupat a mýt zeleninu, ochucovat, promíchat přísady, krájet potraviny, míchat těsto nebo ochutnat pokrm, podle věku Vám Vaše dítě může v kuchyni pomoci se spoustou věcí. Zcela mimochodem se Vaše dítě naučí správné manipulaci s různými potravinami a s různými formami přípravy. Společná příprava jídel a nakonec také jejich společné pojídání představují důležitý aspekt společného soužití. Dětem obzvláště dobře chutná všechno, co samy uvařily; děti nechtějí jíst samy, ale s celou rodinou, přičemž jídlo není jen pouhé přijímání potravy. Společné stravování je součástí sociálního života. To má být prožíváno všemi smysly.

Jíst je zábava

Nejenom průběh přijímání potravy je hezký, důležitý, obšťastňující a společenský, také nákup čerstvých potravin je pro dítě zvláštní prožitek. Vezměte s sebou proto své dítě nakupovat a vysvětlujte mu při tom, odkud různé potraviny pocházejí, jak je lze zpracovávat a co za požitek přináší jejich konzumace. Při tom dostane požitek Vašeho dítěte při ochutnávání nejdříve relativně bezvýznamnou roli. Jídlem se mají zajistit vývojově biologické procesy a ochutnáváním snášenlivosti potravin se mají přezkoušet. Výsledkem je zdravé, silné tělo.

Nechte své dítě příležitostně přivonět k potravinám nebo poznávat potraviny se zavázanýma očima. To posílí jeho smysly!

 

Clanky

Doporučené články

Zdravý, ne kulatý

Zdravý, ne kulatý

Češi jedí příliš mnoho a tučně. Následky: 35 % mužů a ...

Jak zabavit děti doma

Jak zabavit děti doma

„Teď na tebe nemám čas, musím vařit.“ Tuto větu můžete klidně ze svého slovníku vypustit. Domácí ...