Logo
hlava

Jak často koupat miminko

 

Téma koupání miminek je aktuálně hodně diskutováno. Dříve bylo naprosto automatické, že se i ta nejmenší miminka koupala každý den, stejně jako dospělí. Dnes ale odborníci spíše zastávají názor, že není třeba děťátka koupat příliš často.

Dětská pokožka je mnohem citlivější a je náchylnější k podráždění. Zároveň je také až o 30 % tenčí než pokožka dospělých. Proto tedy každodenní namáčení v chlorované vodě není optimální, naopak poškozuje se tím přirozený film, který pokožka má. Miminka stačí pouze každý den omýt vlažnou vodou v plenkové oblasti a lehce otřít osuškou a nechat chvilku oschnout na vzduchu.

Jelikož se novorozenci a mladší kojenci potí jen minimálně a většinou se ani nemají šanci umazat, stačí jim koupání 1-2 týdně. Voda by měla mít teplotu těla, tedy kolem 37 °C a v místnosti by také nemělo být chladno a průvan. K očistě stačí voda, případně speciální dětská kosmetika, která pokožku nedráždí. Mnoho produktů dětské kosmetiky spolu s nečistotami odstraňuje též přirozené tuky a oleje, které pokožku vyživují. Zaměřte se tedy na takovou, která pokožku nevysušuje, například Baby Dove. Vlásky není určitě nutné umývat šamponem častěji než jednou týdně a opět použijte speciální dětský, který je jemný a nepálí v očích. Koupel by měla být krátká, něco kolem pěti minut bohatě stačí, není totiž dobré dětskou pokožku rozmáčet. U starších batolat, kterým koupel dělá dobře a baví je, se může doba trochu prodloužit.

  • Dětská pokožka obsahuje dvakrát méně hydratujících látek než ta naše a ztrácí vlhkost až pětkrát rychleji.

Po koupání je tedy vhodné miminko namazat hydratačním krémem. Nepoužívejte ale příliš mastné přípravky, ty jsou spolu s přehřátím, například v zavinovačce, častou příčinou vzniku potniček a dalších kožních problémů. Miminko také není třeba celé mazat každý den, stačí jen po koupání a v mezidobí se zaměřte jenom na suchá místa. Určitě nepoužívejte přípravky na bázi oleje na pokožku hlavy, mohou totiž způsobit seboroickou dermatitidu.

Pokud má miminko velmi suchou pokožku nebo atopickou dermatitidu, poraďte se o péči s pediatrem. Pro děti s citlivou pokožkou se zaměřte na speciální kosmetiku bez parfemace, která ač jemná, může způsobit podráždění. Vyzkoušet můžete například produkty řady Baby Dove Sensitive Moisture.

  • Další tipy na péči o své dítko najdete na webových stránkách dove.com/cz v sekci Baby Dove.

                           ​

Clanky

Doporučené články

Baby Dove - kompletní péče pro jemnou dětskou pokožku, pro skutečné mámy

Baby Dove - kompletní péče pro jemnou dětskou pokožku, pro skutečné mámy

Role matky je snad tím nejtěžším povoláním, jaké může být. Nejtěžším, ...

Letní piknik v přírodě

Letní piknik v přírodě

Zejména malé děti milují dovádění na čerstvém vzduchu. První krůčky na ...

Snadná péče proti slunci

Snadná péče proti slunci

Znáte to? Voláte děti, aby se nakrémovali proti spálení na slunci ...

Osvěžující spánek vašeho miminka

Osvěžující spánek vašeho miminka

Spánek je zdravý a podporuje správný vývoj vašeho miminka. Stejně tak je kvalitní spánek ...