Logo
hlava

Když bolí bříško

Bolesti břicha v těhotenství a u vašeho miminka

U těhotných žen často dochází k bolestem břicha v podobě pnutí, píchání nebo křečí, žaludečními a střevními problémy však trpí často také malé děti. Důvody bolestí břicha jsou sice rozmanité, avšak pomocí několika triků a grifů se většinou dají velmi jednoduše zvládnout.

Rozpínání dělohy

Příčiny bolestí břicha v těhotenství mají často nevinnější příčinu, než by se mohlo nastávající matce zdát. Důvodem k bolestem břicha tak mohou být děložní vazy, které drží dělohu na svém místě. Vazy se spolu s růstem dělohy rozpínají. To vede často k nepříjemnému pnutí po stranách břicha, které je srovnatelné s namožením svalů. Břichu můžete ulevit tím, že si lehnete na záda. K uvolnění děložních vazů pomůže také teplá koupel.

Zažívací problémy

50 procent nastávajících matek trpí v těhotenství zácpou, která může způsobovat křeče v břiše. Abyste tomu zabránila, měla byste hodně pít a jíst potraviny s vysokým obsahem balastních látek. Výrobky z obilí jako je celozrnný chléb nebo müsli obsahují mnoho balastních látek a podporují správné zažívání.

Pohyb miminka

Miminko ve vašem bříšku způsobuje, že žaludek má méně místa, aby se mohl roztáhnout. Proto můžete mít zejména po jídle nepříjemný pocit v břiše. Kromě toho je vaše stále rostoucí miminko aktivní a může tak určitými pohyby způsobovat bolesti v podbřišku. Klekněte si na všechny čtyři, abyste poskytla vašemu břichu trochu úlevy.

Bolesti bříška u miminek

V prvních měsících miminka často trpí bolestmi bříška, které vznikají většinou v důsledku nadýmání. Mluví se o takzvaných tříměsíčních kolikách, které způsobuje stres, podráždění, strach nebo také to, že střevo miminka dosud není zcela vyvinuto. Další příčinou bolestivého nadýmání může být také pitný režim miminka. Při pití z láhve se může snadno stát, že dítě spolu s pitím spolyká i příliš mnoho vzduchu. V tomto případě pomůžou speciální antikolikové lahvičky. Rovněž krmení v klidném prostředí a odříhnutí předchází nadýmání způsobenému velkým množstvím vzduchu v těle. 

Clanky

Doporučené články

Chytře při kolice

Chytře při kolice

V prvních měsících života trápí koliky kolem 30 % kojenců. Příznaky poznáte celkem snadno. Vaše miminko ...

10 rad jak zůstat fit během těhotenství

10 rad jak zůstat fit během těhotenství

Být ve formě i během těhotenství není úplně tak snadné jak by se mohlo zdát. Máme ...

Problémy a potíže v těhotenství

Problémy a potíže v těhotenství

Nevolnost a závratě Všechno se točí! Pokud vstanete příliš rychle, jste jakoby omámená. Také ...

Časová osa těhotenství

Časová osa těhotenství

Gratulujeme vám milá budoucí maminko k vašemu těhotenství! ...