Logo
hlava

Maluj, kresli, tvoř!

 

Každé dítě jednou sáhne po tužce a začne čmárat. První výkresy vašeho dítěte vznikají od 2. roku života. Tato fáze je rozhodující pro další vývoj všech tvůrčích schopností. Umělecký talent při tom má relativně malou váhu.

Většina dětských vyobrazení nepředstavuje v očích dospělých pozorovatelů nic věcného, ale jsou projevem vnitřní motoriky. Čmárání je pociťováno jako rytmický prožitek, tento pohyb připomíná vašemu dítěti někdejší pocit rotujícího prostoru v mateřském lůně. Oko a hmat pracují společně, aby v této fázi mohly prozkoumávat okolí. Teprve když ruce něco cítily a prsty vašeho dítěte se něčeho dotýkaly, ví i oko; vaše dítě si může o něčem udělat „obrázek“.

Od 3. roku života vědomě vyžaduje vaše dítě pomůcky, které potřebuje na kreslení a delší dobu se věnuje tomuto úkolu. Když je obrázek hotový, jsou tato malá umělecká díla hrdě prezentována. Pak začne velká hádanka, co má vlastně samostatně vyrobený výkres představovat. Vaše dítě na to odpoví tím, co ho právě napadne. Tak se vytváří jak spojení světa kreslení se světem jazyka, tak se i zrychluje resp. zpomaluje vývoj obrazu.

  • Rozhodující je v každém případě vaše reakce na výkres vašeho dítěte: nepoučujte své dítě a v žádném případě nekritizujte jeho obrázky.

Spíše se radujte z množství uměleckých děl, které vám vaše dítě během svého vývoje ještě daruje a uschovejte je – později, až bude Vaše dítě větší, prožijete mnoho radosti, až budete umělecká díla z dřívějška společně obdivovat.

  • Vlastní výkres je první produkt, který vaše dítě samostatně zhotoví a může ho sám od sebe někomu dát resp. darovat.

 

Clanky

Doporučené články

Jak zabavit děti doma

Jak zabavit děti doma

„Teď na tebe nemám čas, musím vařit.“ Tuto větu můžete klidně ze svého slovníku vypustit. Domácí ...

Psychomotorický vývoj

Psychomotorický vývoj

První velké kroky Postupem času, jak již bylo zmíněno, dítě zdokonaluje své pohyby, ale ...

Jak si s dětmi hrát, aby to bavilo i vás

Jak si s dětmi hrát, aby to bavilo i vás

Nepotřebujete drahé hry a hračky jen důvěru a trochu času. Nenechte se spoutat vlastním strachem, ale ...

Cvičíme s dětmi

Cvičíme s dětmi

Do cviků můžete zapojit i děti, které již samy drží hlavičku vzpřímeně. Cvičení s novorozenými miminky ...