Logo
hlava

Máma je nejlepší!

 

Matky dokážou mistrně zvládat rodinný život se všemi jeho radostmi i strastmi. Často není věnován dostatek pozornosti tomu, co všechno maminky dennodenně zvládají. Den matek je příležitostí, kdy jí za její péči můžeme poděkovat. Abychom ukázali, jaké zázraky maminky konají, nahlédneme v tomto článku do všedního dne života mnoha matek.

Původ Dne matek

Ačkoli bychom mohli věřit, že Den matek vymysleli květináři, je tento oslavný den všech matek slaven z popudu Američanky Anny Jarvis. Její matka, Anna Maria Reeves Jarvis, bojovala za práva žen a založila denní kluby pro matky. Po její smrti chtěla Anna Jarvis dosáhnout toho, aby byly všechny matky uctívány. V roce1914 byl v USA Den matek oficiálně zaveden jako svátek. Poté se tento svátek rozšířil do celého světa.

Manažerka & hospodyně

Maminky neustále znovu dokazují, že jsou skutečnými hrdinkami všedního dne. Ke zvládnutí všedního dne rodiny je však zapotřebí více než silné nervy. Ke zdolání denních úkolů je nutný rovněž značný organizační talent. Ráno je třeba dostat děti z postýlek, obléknout je, umýt a připravit jim vyváženou snídani. Aby děti přišly do školky včas, je nejlepší, když toto všechno probíhá současně. Ranní obstarání dětí je však teprve začátkem jednoho, většinou dlouhého dne. Děti musí být také dopraveny na sportovní či hudební kroužek, k lékaři nebo ke kamarádům. Vedle tohoto taxikaření je třeba ještě vyřídit nákupy a na stůl servírovat teplou večeři, která bude nejen zdravá, ale bude také vybíravým „gurmet kritikům“chutnat. Ačkoli je hora prádla stále větší a obývák volá po důkladném úklidu, nelze ošidit potomky o bezvýhradnou pozornost. Maminky si trpělivě hrají se svými malými dětmi a věnují dostatek času tomu, aby je seznámily se světem. Po večeři je na programu čistění zoubků a čtení pohádek. Když děťátko konečně usne, nemá máma ještě dlouho pauzu: Je třeba zdolat hromadu špinavého nádobí, a pokud možno naplánovat následující den. Vtomto vypjatém průběhu dne by maminky v žádném případě neměly zapomenout na to, že je také třeba se v mezičase zhluboka nadechnout a dopřát si malou pauzu. Novorozenci jsou zcela odkázáni na své matky, což znamená často probdělé noci.

Maminka utěšovatelka

Ani pro nejmenší děti není život vždy jen procházka růžovou zahradou. Když začnou svět poznávat po vlastních nohách, často se jim do cesty staví různé překážky. A pokud statečný objevitel skončí na zemi, koulejí se mu často po tvářičkách slzy jako hrachy. Máma je okamžitě u něj a utěšuje malého dobrodruha uklidňujícími slůvky, vřelým objetím a něžnými polibky na poraněné místo. Magické léčivé účinky maminek naštěstí většinou stačí k tomu, aby se děti zase radostně postavily na nohy a nenechaly se odradit od poznávání svého okolí. Když je potomek již trochu starší, dochází čas od času k neshodám s jeho kamarády. Pokud to někdy při společném hraní neklape, je tu máma, která trpělivě vyslechne, co se stalo, a zklidní vášnivé emoce. Dříve, než se člověk stačí ohlédnout, dovádí děti zase společně.

Každá matka přistupuje k rozvržení všedního dne rodiny individuálně: chaoticky nebo organizovaně bez ohledu na to, zda chodí do práce čije matkou na plný úvazek. Jako máma je tu pro své děti 365 dní v roce. Proto by všechny matky měly být uctívány nejen v den svého svátku, ale mělo by se jim dostávat uznání za jejich každodenní práci superženy mnohem častěji. A proto: Díky, mami!

Clanky

Doporučené články

Konečně víkend!

Konečně víkend!

Pro mnoho rodin je víkend kromě dovolených jediná doba, kterou lze ...

Osvěžující spánek vašeho miminka

Osvěžující spánek vašeho miminka

Spánek je zdravý a podporuje správný vývoj vašeho miminka. Stejně tak je kvalitní spánek ...

Zklidňující péče pro vás i vaše miminko

Zklidňující péče pro vás i vaše miminko

    Dětská pokožka je citlivá a často dochází k jejímu podráždění, proto ...

Láska mateřská

Láska mateřská

Úzký vztah mezi matkou a dítětem není vždy samozřejmostí. ...