Logo
hlava

Na cestách

Pěšky

Pro děti představují některé výlety opravdovou expedici. To platí zvláště pro cesty, které zahrnují provoz na silnici. Je při tom obzvláště důležité, abyste své dítě co možná nejdříve seznámili s výhodami, ale také s nebezpečím provozu. Zde je rozhodující příkladné chování rodičů; když svému dítěti vysvětlíte, že se nesmí chodit přes silnici na červenou, když zrovna nejede žádné auto resp. když ostatní lidé červený signál k zastavení „přehlédnou“ a přes silnici přesto přejdou, bude se i vaše ratolest držet takového způsobu chování.

Vaše dítě sice ještě není ve věku, kdy by se mohlo samo vydat na cestu, přesto doporučujeme, aby jste trasy, které vaše dítě zná, jako třeba cesta do školky, k příbuzným, k přátelům nebo do supermarketu vedle, vědomě trénovali. Při tom můžete své dítě upozorňovat na různé skutečnosti jako na ulice, jejich názvy, přechody, dopravní ostrůvky, veřejnou dopravu, semafory, význam dopravního značení a dopravních značek, atd. Výhodou toho je, že bude vaše dítě své okolí lépe vnímat. Současně je nutné vysvětlit svému dítěti, že „sám vidět“ neznamená automaticky „být viděn“: světlé oblečení a odrazky, které se snadno dají připevnit na oblečení, batohy, kola a tašky, dělají vaše dítě v silničním provozu lépe viditelné pro ostatní.

  • Jděte na kolena, když svému dítěti vysvětlujete silniční provoz; tak můžete lépe vidět co a kolik toho vaše dítě ze silničního provozu skutečně vidí.

Děti mají sice v zásadě ať už samy nebo v doprovodu přednost, když chtějí přejít přes silnici; mnoho řidičů aut ale nejčastěji přehlédne právě ty nejmenší účastníky provozu.

Clanky

Doporučené články

Máma je nejlepší!

Máma je nejlepší!

  Matky dokážou mistrně zvládat rodinný život se všemi jeho radostmi i strastmi. ...

Dopřejte miminkům komfort kosmonautů

Dopřejte miminkům komfort kosmonautů

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo ...

Na hřiště, hotovo, do toho!

Na hřiště, hotovo, do toho!

Děti chtějí hřiště, která je podněcují, a na kterých naleznou dobrodružství; ...

Cestování v těhotenství

Cestování v těhotenství

Důležité tipy a triky jak cestovat v těhotenství. Není potřeba se bát cestování v těhotenství za ...