Logo
hlava

Nezapomínat na mytí rukou!

Když děti vyzveme umýt si ruce, často slýcháme následující: „Jak to? Nejsou přece vůbec špinavé!“ A přesně v tom je ten problém: Pouze proto, že ruce vypadají „čisté“, neznamená to, že také skutečně čisté jsou.

Na našich rukách se nachází mnoho bakterií a jiných mikroorganismů, zárodků, které jsou tak malé, že je pouhým okem vůbec nemůžeme rozpoznat. Některé z těchto zárodků tam také náležejí, jsou tedy žádanou a důležitou součástí naší přirozené kožní flóry. Kromě toho existuje ale také úctyhodné množství nežádoucích zárodků, které za určitých okolností způsobují nemoci, které je nutné odstranit důkladným mytím rukou.

Nežádoucí zárodky se dostanou na naše ruce vždy, když se něčeho dotkneme, jako kliky u dveří, úchyty v autobuse nebo ve vlaku, peníze, zvířata atd., nebo když musíme kašlat nebo kýchnout a dáme si při tom – jak se to také patří – ruku před ústa. Tyto zárodky předáváme dále dalším lidem, například potřesením ruky. Tak se z našich rukou dostanou do našeho těla např. tím, že strkáme své prsty do pusy.

Pravidelné a důkladné mytí rukou je proto pro Vás a Vaše dítě důležité. Nepřehánějte to ale prosím! Na mytí stačí teplá voda a obvyklé mýdlo. Od používání antibakteriálních mýdel nebo dokonce dezinfekce Vás zrazuji, neboť se tak zase mohou podporovat alergie.

Pro imunitní systém Vašeho dítěte je důležité, aby bylo konfrontováno s nejrůznějšími zárodky a učit se rozlišovat mezi dobrými a užitečnými resp. škodlivými a choroboplodnými mikroorganismy. Ve „sterilní“ domácnosti se mu to těžko podaří.

Kdy by se tedy měly ruce mýt? Samozřejmě a bez výjimky po každé návštěvě toalety, před jídlem, po styku se zvířaty nebo rostlinami, po čištění nosu, po návštěvě nemocného a samozřejmě vždy, pokud také špinavě vypadají.

Jako při mnoha věcech, může i při mytí rukou působení příkladu vykonat pravé zázraky. Nechte své dítě klidně také trochu hrát si s vodou a mýdlem, menší potopy v koupelně se zase rychle vysuší a Váš malý bude mít radost z toho sám určit od kdy jsou jeho malé ruce opět čisté.

Clanky

Doporučené články

Sport dětem

Sport dětem

Sport dětem zprostředkovává základní hodnoty pro život: fair play, naučit se vyhrávat a prohrávat, ...

Posílení imunity

Posílení imunity

Vždy někdo z rodiny „zatáhne“ domů nějaký bacil a pak si ho předáváme. ...

Čistýma rukama proti chřipce

Čistýma rukama proti chřipce

Také se ptáte, co mají čisté ruce společného s chřipkou? Možná byste byli překvapeni. ...

Čisté prádlo bez bakterií a virů

Čisté prádlo bez bakterií a virů

Trendem současné doby je použití nižších teplot při praní. Mnohé materiály a barvy jsou velmi citlivé ...