Logo
hlava

Novopečené maminky, víte, jak se vyhnout nejčastějším potížím?

Ragády, zadržování mléka a zánět prsu – to jsou časté potíže spojené s kojením, které mohou maminky nepříjemně překvapit. Jak s nimi naložit nebo ještě lépe, jak jim předcházet, abyste si čas strávený s miminkem mohla užít?

 

Ragády

Poranění bradavek, tzv. ragády vznikají při nesprávné technice kojení. Ragády se vyznačují prasklinami, trhlinami a odřeninami na bradavce, krvácením nebo pálením. Bradavky se tak stávají místem pro vstup bakterií, plísní a infekce. Pokud nejsou léčeny, mohou vést až k ukončení kojení.

Co s ragádami?

Tímto problémem je nejvhodnější začít se zabývat od prvních příznaků. Nejčastější příčinou ragád je nesprávná technika kojení. Pokud si technikou kojení nejste jistá, konzultujte ji s lékařem nebo laktační poradkyní. Drobné ranky můžete pomazat mateřským mlékem, nechte zaschnout, mléko obalí pokožku ochranným filmem. Vhodné jsou také volné a měkké podprsenky z prodyšného materiálu.

Zadržování mléka

Zadržování mléka (retence) vzniká při nedostatečném vyprázdnění prsu, kdy dochází k městnání mléka a ucpávání mlékovodu. Mezi příznaky retence patří bolestivost, pocit napětí a nalitého prsu, mírná horečka a horkost prsu.

Neléčená retence může přejít v zánět prsu, proto pocity nalití a bolesti prsů rozhodně nepřehlížejte. Důležité je s kojením nepřestávat, případně přebytečné mléko odstříkat. Aby retence nepřešla v zánět, je také vhodné užívání laktobacilů, které udržují rovnováhu mezi v mléce přítomnými mikroorganismy. To zajišťuje speciální kmen Lactobacillus fermentum Lc40, který se získává přímo z mateřského mléka. Je obsažen v kapslích Feminella Hereditum, které slouží k podpoře zdravého kojení.

Zánět prsu (mastitida)

Zánět prsu vzniká nejčastěji jako důsledek nerovnováhy mikroorganismů v mateřském mléce. Přispívá také únava, vyčerpání, stres či nemoc matky. Může vzniknout i jako následek infekce při poranění bradavky či při ucpaném mlékovodu.

Pokud se jedná o mírný zánět prsu (snížený mlékotok, zatvrdliny) mohou být nápomocny kapsle Feminella Hereditum. Při závažnějším zánětu, kdy se mimo dříve zmíněné příznaky, přidává ještě bolest či řezání v prsu, zarudnutí, horkost nebo horečka, je třeba vyhledat lékaře, který stanoví léčbu. V případě vážného zánětu je třeba přistoupit k léčbě antibiotiky, což však často znamená předčasné ukončení kojení.

Proto je ideální zánětu prsu předcházet. Přinášíme vám 10 rad, jak si udržet zdravé kojení co nejdéle:

  1. Zkontrolujte si správnou techniku kojení.
  2. Noste prodyšné a měkké podprsenky.
  3. Pečujte a kontrolujte si bradavky.
  4. Praskliny a poranění bradavek řešte okamžitě po jejich vzniku.
  5. Při kojení střídejte prsa.
  6. Nechte miminko, aby vám dostatečně vyprázdnilo prs.
  7. Pokud máte prsa nalitá, odstříkávejte nebo odsávejte přebytečné mléko.
  8. Po kojení nechte na bradavkách zaschnout mléko.
  9. Máte-li podezření na městnání mléka nebo ucpání mlékovodu, naordinujte si sérii masáží, kojení a obkladů.
  10. Preventivně užívejte doplněk stravy Lactobacillus fermentum Lc40, který pomáhá udržet v mléku přirozenou rovnováhu mikroorganismů, čímž podporuje zdravé kojení.

Vaše komentáře

Přidejte se k diskuzi s ostatními maminkami.

Posílat komentáře můžou jen přihlášení uživatelé. Pokud nemáte přihlašovací údaje, tak se prosím registrujte.