Logo
hlava

Péče o dětské tělo

 

Již u malých dětí se ukazuje, že vědomé vnímání vlastního těla a jeho potřeb tvoří předpoklady solidního vnímání vlastní hodnoty.

Od 3. roku života má vaše dítě více do činění s ostatními dětmi než v předešlých letech. Blíží se návštěva mateřské školky a vaše malá ratolest bude stále mobilnější. Péče o tělo a hygiena by proto v tomto věku měly být pro vaše dítě samozřejmostí. K tomu patří kromě každodenního koupání, mytí nebo sprchování také automatické, rituální mytí rukou po návštěvě toalety. Zuby vašeho dítěte mají být dvakrát denně čištěné a vlasy pravidelně myté a navíc vyčesané.

  • Především při každodenní péči o tělo platí, co vy svému dítěti předvádíte a čím intenzivněji mu vysvětlujete důvody pro svědomitou péči o tělo, tím snáze si vaše dítě na tyto rituály zvykne.

Určete dobu na koupání nejlépe hodinu před spaním, aby na to vaše dítě nebylo příliš unavené. Bohužel zvláště mytí vlasů vnímá mnoho dětí jako nepříjemné. Pokuste se i tuto nutnost proměnit ve hru. Umyjte vlasy svého dítěte nejlépe na začátku koupání, aby mohlo zbývající dobu prožít ve vodě uvolněně.

Toalety a nočníky

I když již vaše dítě používá toaletu nebo nočník, může se zase jednou přihodit, že se stane malá nehoda. Buď je vaše dítě něčím příliš zaměstnané, že přeslechne své vlastní tělesné signály anebo je vaše dítě nervózní z nastávající události. Vašemu dítěti má být vysvětleno, že to není žádné drama, když jednou dojde k takové malé nehodě.

  • Připomeňte svému dítěti jít na toaletu vždy, když víte, že na delší dobu opouštíte domov nebo již několik hodin na toaletě nebyl.

Nejlépe navykněte své dítě včas před opuštěním domu pro jistotu pokaždé jít na toaletu. Jste-li na cestě, může se také stát, že se vaše dítě štítí použít veřejné toalety. Nabídněte na veřejnosti vždy svou pomoc, když vaše dítě chce resp. musí použít toaletu. Nejjednodušší je, když jdete společně se svým dítětem na toaletu, která je pro něho cizí a máte při sobě pro takové případy dostatek vlhčených ubrousků pro hygienickou návštěvu toalety.

 

Clanky

Doporučené články

Speciální úklid pro děti a batolata

Speciální úklid pro děti a batolata

Protože na dětech nám záleží Naše děti jsou to nejcennější co máme ...

 Doma v bezpečí

Doma v bezpečí

Bezpečnost v domácnosti se často podceňuje, při tom je nebezpečí úrazu ...

Nezapomínat na mytí rukou!

Nezapomínat na mytí rukou!

Když děti vyzveme umýt si ruce, často slýcháme následující: „Jak to? Nejsou přece vůbec ...

Čistota domácnosti půl zdraví

Čistota domácnosti půl zdraví

Když se narodí malý človíček, čeká novou maminku spousta práce. Každá máma chce dát svému malému ...