Logo
hlava

Péče o jemnou dětskou pokožku

Tipy, jak šetrně pečovat o pokožku novorozence

Poté, co miminko spatří světlo světa a ocitne se z porodnice doma, klade si mnoho rodičů otázku, jak se o maličké co nejlépe starat. Připravili jsme pro vás několik tipů a rad, kterými byste se měli při péči o miminko řídit.

Pokožka novorozence je pětkrát tenčí než kůže dospělého člověka. Přirozená kyselá ochranná vrstva kůže dosud není plně vyvinuta a pokožka miminka je tedy velmi citlivá. Vzhledem k tomu, že jí chybí ochranná tuková vrstva, bývá pokožka miminka často náchylná k vysoušení. Citlivá dětská kůže tudíž vyžaduje zvláštní péči, na druhé straně je však třeba dbát na to, abyste to s ní nepřeháněli. Základní pravidlo zní: Čím je miminko menší, tím méně produktů byste měli k jeho očistě a péči o jeho pokožku používat.

Jemné omývání

První týdny stráví novorozené miminko většinou ve své postýlce, kde je dobře chráněno. K očištění kůže je tedy dostačující, když dítě jen jemně omyjete. K tomu vám postačí nejlépe měkká žínka a teplá voda. K odstranění zbytků krému a nečistot můžete použít čistý rostlinný olej. Mýdlo byste neměli používat vůbec, protože narušuje kyselou ochrannou vrstvu kůže a může vysoušet pokožku. Přistupujte k této péči v klidu a užívejte si výjimečné chvíle s vaším miminkem.

S mírou a cílem

Přehnaná péče může pokožku spíše zatížit, než ji chránit. Přirozená obnova tukové ochranné vrstvy může být narušena příliš častým nanášením krémů. Není tedy nutné miminko natírat krémem po každém mytí. V zimě byste však měli na obličej miminka, než s ním půjdete ven na čerstvý vzduch, nanést krém s vysokým obsahem tuků, aby byla citlivá pokožka chráněna před chladem.

Při používání kosmetických výrobků byste měli dodržovat následující zásady:

  • Zůstaňte věrni vybranému produktu a příliš často jej neměňte.
  • Abyste předešli podráždění kůže, neměly by kosmetické produkty obsahovat žádné konzervační látky, parfémy a barviva, žádné změkčovače, minerální ani éterické oleje.
  • Uvědomte si, že každá přidaná složka může být spouštěčem alergie. Éterické oleje jako je mentol a eukalyptus mohou u malých dětí dokonce způsobit srdeční a oběhové problémy a dýchací potíže.

Malé radosti z koupání

Miminka mohou být koupána teprve tehdy, když je zcela zahojen pupík. Většinou tomu tak je od třetího týdne věku dítěte. Od této chvíle můžete vaše miminko s klidem koupat ve vaně. Dbejte však na to, aby voda měla teplotu asi 37 stupňů a koupel netrvala déle než pět až deset minut. Kromě toho byste své miminko měli koupat pouze jednou až dvakrát týdně, protože časté cákání se ve vaničce kůži odebírá cennou hydrataci. V žádném případě nepoužívejte přísady do koupele: Tyto přípravky pouze přispívají k dalšímu vysoušení kůže.

Čisté pleny

Protože je pokožka miminka velmi citlivá, může mokrá plena velmi rychle způsobit opruzení zadečku. Plenky byste tedy měli často měnit, zadeček miminka důkladně omýt vodou a udržovat v suchu. Je-li zadeček vašeho miminka opruzený, je vhodné vystavit podrážděnou pokožku co nejvíce působení vzduchu a pokusit se obejít bez plenky. Ke zklidnění pokožky můžete zadeček miminka natřít měsíčkovým olejem nebo krémem. V případě, že pokožka mokvá a je silně zarudlá, bude lepší vyhledat radu u dětského lékaře.

Clanky

Doporučené články

7 věcí, které jste možná o vašem miminku nevěděli

7 věcí, které jste možná o vašem miminku nevěděli

Kde se miminka nejlépe vyspí? Mají rády hudbu? Co všechno obsahuje mateřské mléko? A věděli jste, ...

Co dělat, pokud dítě pláče před spaním

Co dělat, pokud dítě pláče před spaním

Pokud vaše dítě často a hodně pláče, než usne, zajisté máte spoustu otázek. Jak jej utišit? ...

Jak pečovat o čistotu pokožky novorozence

Jak pečovat o čistotu pokožky novorozence

Péče o čistotu pokožky Kůže se sama podílí na udržování tělesné čistoty tzv. procesem ...

První potřeby vašeho miminka

První potřeby vašeho miminka

Představte si, že jste dítětem. Dosud jste žila devět měsíců pěkně v teploučku v bříšku své ...