Logo
hlava

Plavky s sebou

 

Léto, slunce, písečná pláž

Léto - pravý král ročních období. Není to jen subjektivní pocit, nýbrž je to vědecky doloženo. Kouzelné slovo v této souvislosti zní „vitamín D“. Zázračný prostředek přírody, který naše tělo dokáže samo vytvářet v jeho čisté formě pouze díky dostatečnému času strávenému na slunci.

Proto je slunce také životně důležité pro zdravý vývoj dětí. Podporuje vstřebávání vápníku ve stravě a je tudíž velmi důležité pro kosti. K prevenci nedostatku vitamínu D zcela postačí se v letních měsících denně asi na 15 minut vystavit nepřímému slunečnímu záření.

Slunce má však daleko větší moc a jeho význam pro člověka lze sotva přecenit. Sluneční záření má rovněž pozitivní účinky na naší psychiku a je odpovědné za důležité reakce v těle, které podporují látkovou výměnu. Jen zřídka jsme zdravější a šťastnější než, když jsme na slunci. Přitom bychom však neměli zapomenout na to, že silné záření může způsobit i nepříjemnosti, zejména na velmi citlivé pokožce novorozenců nebo malých dětí. Je tedy důležité nalézt správnou rovnováhu. Nechte děti, aby si užívaly úžasný a zdravý pobyt venku, který tolik potřebují, a nezapomínejte přitom na nezbytnou ochranu.

DĚTSKÁ POKOŽKA JE OBZVLÁŠTĚ CITLIVÁ

To samozřejmě víme. Jak moc je však citlivá, bývá často podceňováno. Sluneční úžeh totiž není jen nepříjemný nebo bolestivý, avšak může také vést k trvalému poškození kůže. Právě proto vyžaduje pokožka děti do věku zhruba šesti let obzvláště intenzívní péči, malé děti by neměly být přímému slunci pokud možno vystaveny vůbec. Důvodem obzvláštní citlivosti je dosud slabě vyvinutá ochrana dětské pokožky. Hnědý kožní pigment melanin ještě není kůží produkován v dostatečném množství, vrstva chránící kůži proti kyselým vlivům a aktivita mazových žláz je jen slabě vyvinuta a pokožka dětí je znatelně tenčí než pokožka dospělého člověka. Z důvodu uvedených skutečností jsou malé děti velmi citlivé na UV záření. Vlastní ochrana pokožky dětí si vystačí pouze na 5-10 minut denně.

KŮŽE NEZAPOMÍNÁ

Předpokládá se, že do věku 18 let přijmeme až 80 procent našeho celkového UV záření. Vzhledem k tomu, že se škody způsobené zářením během života sčítají, je správná ochrana před slunečním zářením pro vaše dítě zásadní. Ochranu potřebují také oči. Vhodné sluneční brýle jsou k dostání již pro malé děti. Při výběru správných brýlí je obzvláště důležité, zda správně sedí a jsou opatřeny UV filtrem. Doporučuje se zvolit sluneční brýle od ochranné třídy 2 výše (na pláž a do zemí, kde panuje horko, ochrannou třídu 3). Zbarvení skel přitom nehraje žádnou roli. Tmavá skla jsou příjemnější na prudkém slunci.

JAKÝ OCHRANNÝ OPALOVACÍ KRÉM ZVOLIT?

Ochranné opalovací krémy pro děti mají zvláštní vlastnosti, díky kterým jsou zvláště vhodné pro použití na dětskou pokožku. Rychleji se vstřebávají, mají většinou velmi vysoký ochranný faktor a obsahují podstatně méně aromatických látek. V podstatě existují dvě různé formy, jak opalovací krémy chrání naši pokožku před škodlivým UV zářením: chemický a fyzikální (minerální) filtr.

U chemických filtrů je záření absorbováno v chemickém procesu a přeměněno na teplo, zatímco u minerálního filtru je záření odráženo. Přestože se většinou doporučují ochranné krémy s minerálním filtrem, protože při jeho používání bylo zaznamenáno podstatně méně alergických reakcí, v současnosti jsou na trhu k dostání přípravky s filtry na chemické bázi, které přitom neobsahují emulgátory a jsou neparfémované. Existují rovněž speciální produkty určené pro děti, které trpí alergií na slunce.

KDY?

Po použití minerálního opalovacího krému můžete jít vaším dítětem na sluníčko okamžitě. U krémů s chemickým filtrem by člověk měl počkat asi 20 až 30 minut (a dopřát si krátké zdřímnutí ve stínu), než se vystavíte slunečnímu záření.

PŘÍLIŠ POZDĚ

Vaše dítě se již na sluníčku spálilo. Podle typu pokožky to se sluneční úžeh může projevit pouhým zarudnutím kůže a bolestivostí na dotek. V nejhorších případech se mohou tvořit puchýřky a kůže se sloupne. Kůže, která se pod spáleninou nově tvoří je obzvláště tenká a citlivá. Pokud by to zašlo až tak daleko, mohou pomoci studené obklady, které pokožku trochu zklidní. Při bolestech lze, po konzultaci s dětským lékařem, podat čípky proti bolesti. Důležitá rada: Žádný další pobyt na slunci, dokud se kůže zcela nezregeneruje. Pokud sejedná o silný sluneční úžeh, měli byste v každém případě navštívit dětského lékaře. Stejně jako v jiných oblastech výchovy dítěte hrají příklady a rituály velkou roli, pokud jde o ochranu proti slunci. Chcete-li, aby si vaše dítě zvyklo na nošení slunečních brýlí, aby chránilo své citlivé oči před UV zářením – noste také vy sama sluneční brýle. Udělejte si rituál z toho, že si budete brýle nasazovat ve stejném okamžiku. Totéž platí pro pravidelné nanášení krému, dostatek času stráveného ve stínu a dostatečný příjem tekutin. Buďte svému dítěti dobrým příkladem již v raném věku a ušetříte si tak spoustu práce s přesvědčováním do budoucna. (A přitom uděláte také něco pro vlastní zdraví…)

PŘESTO EXISTUJÍ NĚKTERÁ ZÁKLADNÍ PRAVIDLA:

  • Včasné nakrémování. Krém nanášejte ještě předtím, než půjdete na slunce.
  • Nezapomenout na opětovné nakrémování. Obnovte ochrannou vrstvu, ochranný faktor se tím však nezvýší! Odejděte ze slunce včas.
  • Slunečníky nenahrazují prostředky chránící proti slunečnímu záření. UV záření působí i v chladném stínu.
  • Dostatečně pít. To, co je zřejmé, bývá často podceňováno. Děti, které se potí, musí také dostatečně pít, v ideálním případě vodu. Děti, které jsou kojeny, jsou mateřským mlékem nejlépe zaopatřeny. Abyste i zde měla jistotu, že dítě přijímá dostatek tekutin, můžete v horkých dnech jednoduše zvýšit frekvenci kojení.