Logo
hlava

Poruchy zraku

 

Poruchy zraku znamenají zpravidla vadný anatomický vývoj očí. V normálním případě přijdou děti na svět  dalekozraké. Růst oka začíná, protože se tato skutečnost v prvních letech života změní a děti  v ideálním případě budou vidět normálně.

Vývoj schopnosti vidění probíhá asi do 12-tého roku. V tomto období se cvičí obzvláště jemná motorika oka, jako sledovací pohyby, barvozrakost, trojrozměrné vidění atd. Je jisté, že dětské oči potřebují zvláštní pozornost, protože často již v dětství je položen základ pro pozdější vidění, což ovšem neznamená, že dítě bez brýlí bude automaticky i později mladíkem nebo dospělým bez poruchy zraku.

  • Jděte se svým dítětem včas k očnímu lékaři. Čím dříve se rozpozná vada zraku, tím lépe lze vašemu dítěti pomoci.

Včasné rozpoznání šilhání

Mnoho rodičů, jejichž děti šilhají, tvrdí, že tato nápadná forma vady zraku jejich dítěte začala po spalničkách, spále nebo chřipce. Zda mají tyto nemoci souvislost se šilháním, nelze zcela prokázat. Naproti tomu je pevně dáno, že šilhání často vzniká v dětství mezi 1. a 4. rokem života. Šilhání je vrozené pouze zřídka. Principiálně může každý člověk v každém věku najednou začít šilhat. Při tom se nejdříve vidí dvojité obrázky. Děti  pak přesouvají obraz, který vidí, automaticky na zdravé oko a rychle si zvyknou na potlačování obrazu, který vidí špatně vidícím okem tím, že každý obraz, které vnímá šilhající oko, mozek ignoruje.

Tak se šilhající oko stává více slabozrakým. Jednooké vidění znamená, že již nelze vidět plasticky. Začne-li šilhání ve věku jednoho až čtyř let, koriguje oční lékař vadu zraku pomocí brýlí. Důležitá je při tom nutnost nosit brýle neustále, jelikož jinak se oko zase velmi rychle vrátí do své šilhavé polohy. Dalším opatřením jsou pravidelná zraková cvičení a možná operace.

Děti, které šilhají, musí minimálně 2krát ročně na kontrolu k očnímu lékaři. Před 6-tým rokem života dítěte by měly jeho oči být orientované paralelně.

Kritické nemoci

Rodiče mají většinou správný cit pro to, kdy je nutné vyhledat lékaře nebo lékárníka. Jak kritickou nemoc svého dítěte ihned poznat a umět na to správně reagovat, to se naučíte, když budete mít své dítě stále na očích. Sbírejte hodnotné zkušenosti, nechte svému dítěti provést rutinní prohlídky u ortopeda, u lékaře na ušním – nosním – krčním, u očního lékaře a všeobecného lékaře. Osvojte si vědomosti o první pomoci v případě poranění, dětských nemocech a  prevenci proti úrazu. To vás zbaví nejistoty a můžete zachovat klid, až se jednou opravdu něco stane.

 

Clanky

Doporučené články

Snadná péče proti slunci

Snadná péče proti slunci

Znáte to? Voláte děti, aby se nakrémovali proti spálení na slunci ...

Uspořádejme oslavu!

Uspořádejme oslavu!

Mnoho rodičů má potíže při pořádání dětské oslavy. ...

 Doma v bezpečí

Doma v bezpečí

Bezpečnost v domácnosti se často podceňuje, při tom je nebezpečí úrazu ...

Jak pohodlně a bezpečně nosit vaše dítě

Jak pohodlně a bezpečně nosit vaše dítě

Miminka zbožňují, když je jejich matka nosí, protože cítí její bezprostřední blízkost. V tomto ...