Logo
hlava

Snadná péče proti slunci

 

Znáte to? Voláte děti, aby se nakrémovali proti spálení na slunci a oni utíkají pryč. Namáhavé to je především pokud žádné z oněch dětí nevidí nakrémování jako malé wellness. Přitom obzvláště pokožka miminek a dětí musí být před sluncem dobře chráněná, jelikož malé děti ještě nemají žádnou vlastní ochranu proti UV záření. To spočívá na produkci melaninu - melanin je ona látka, která vyvolává zhnědnutí a při silném zhnědnutí vytvoří LSF 5 -  to u dětí ještě není dostatečně výrazné; což je také důvodem pro to, že miminka přicházejí na svět bez mateřských znamínek. Teprve postupem času se vytvářejí ta malá sladká znaménka.

Víme, že rakovina kůže, která postihne dospělého, vzniká již v dětství před 10 rokem spálením od slunce. Je to složité téma, ale extrémně důležité, jelikož podíl rakoviny kůže v současnosti stále ještě stoupá. Děti si samozřejmě mohou užívat na pláži a na slunci, za předpokladu, že se zdržují na slunci před 11hodinou dopoledne a po 16.00 hodině odpoledne.To nejdůležitější však je: Samy se musí učit, jak se samy mají před sluncem chránit.

  •  Pokožka nezapomene žádnou hodinu na slunci – a už vůbec ne spálení od slunce. Bez vlastní ochrany je pokožka bezmocně vystavená UV paprskům.

Jak sebe a své dítě ale správně chránit před sluncem?

  • Používání vysokých faktorů ochrany proti slunečnímu záření (minimálně LSF 40, u miminek LSF 50).
  • Krém proti slunci nanášet velkoryse. Kdo šetří s prostředkem na ochranu proti slunci, ztrácí až 70% LSF.
  • Používání vodě-odolných krémů proti slunci při koupání. Jelikož i pod vodou je UV záření ještě silné.
  • Nezapomínat se opětovně krémovat – i v případě vodě-odolných produktů! Díky osušování ručníkem se ztrácí mnoho ochrany.
  • Nosit pokrývku hlavy a oblékat si tričko.
  • Nepřeceňovat mraky a stín. Především u miminek a malých dětí přichází často po  zamračeném dni zlé probuzení. Až 75 % UV záření proniká hustými mraky. Ve stínu je stále ještě 50 % záření.
  • U krémů proti slunci sledovat značku kvality UVA. To je menší kruh s nápisem «UVA».
  • Slavné polední hodiny strávit raději ve stínu.

Měníme roční období, ale zůstáváme u správné ochrany pokožky. Jelikož ochrana proti chladu, ale také proti slunci v zimě, nejsou zanedbatelná témata; jsou sice zřídka spojené s trvalým poškozením, ale s nepříjemnými následky. Právě dětská pokožka je ještě velmi citlivá. Použijeme-li při větším chladu krém proti slunci z léta, může to mít bolestivé následky až k omrzlinám. Ne zřídka vidíme děti v zimě s popraskanými žilkami a červenou, bolestivou pokožkou. Proto bezpodmínečně používejte speciální krémy proti slunci na zimu.

Rozdíl spočívá ve složení: krémy na léto jsou emulze olej ve vodě – to znamená hodně vody, málo oleje. Obsažená voda proniká do pokožky a podle pravidel zmrzne! To znamená, že se pokožce více škodí než aby to mělo nějaký přínos. Krémy proti slunci na zimu jsou oproti tomu emulze voda v oleji – tedy málo vody, hodně oleje. Proto jsou tyto také mnohem mazlavější a mastnější. Olej se rozprostře na dětské pokožce jako ochranná vrstva. Na to by měli ostatně dbát také všechny maminky a tatínkové při své péči s krémy proti slunci; jak v zimě, tak i v létě.

 

Clanky

Doporučené články

Smoothies

Smoothies

Vitamíny z mixéru Kdo by je neznal: Smoothies jsou krémové, jemné nápoje z ...

Správně jednat při ošetřování

Správně jednat při ošetřování

U RAN • Bezpodmínečně si umyjte ruce vodou a ...

Miminka a děti na slunci, jak je ochránit?

Miminka a děti na slunci, jak je ochránit?

V létě i na jaře chceme být s dětmi, co ...

Dovolená v těhotenství nebo s miminkem

Dovolená v těhotenství nebo s miminkem

Dovolená v těhotenství nebo první cesta s malým děťátkem může probíhat pohodově a být velmi odpočinková. ...