Logo
hlava

Uspořádejme oslavu!

 

 

Mnoho rodičů má potíže při pořádání dětské oslavy. Už týdny před velkou událostí přemýšlejí, jak mají oslavu svého dítěte zorganizovat. Při tom vždy vyjde najevo, že si děti mezi 3. a 6. rokem na párty, kterou společně tráví, nejraději hrají, tančí, tvoří a jedí.

Vaše úloha na dětské párty tedy spočívá v tom, postarat se, aby se měnily různé akce, aby byly všechny děti neustále zaměstnané a bavily se, aby žádné z dětí nebylo stranou, aby se každé dítě dostalo při každé hře na řadu a abyste přesto vašemu dítěti vytvořili pocit, že je středem zájmu.

Potíže s výběrem

Osvědčuje se, přizpůsobit počet hostů věku narozeninového dítka. Bude-li vašemu dítěti 5 let, pak je 5 přátel právě tak akorát, abyste si zachovali přehled. To platí pro rodiče a děti. V takovém množstevním uspořádání má vaše dítě více ze své oslavy, než když pozvete deset dětí, které podmíněno jejich vývojem nemohou ještě zvládnout společně si spolu hrát. Kromě toho je mnoho her pro dětské párty komponováno tak, že střídavě přijde na řadu vždy jedno dítě. „Hledání hrnku“ s deseti dětmi se tak ukáže jako pravá provokace.

Seznam hostů je prvním krokem pořádání párty. Vyhotovte ho společně, přičemž vy jednejte pouze regulačně tak, že  určíte počet hostů – přiměřeně k věku vašeho dítěte. Vaše dítě by vám mělo říci, koho by při tom mělo rádo a koho ne. Tímto způsobem rychle poznáte, které děti má vaše dítě rádo a upřednostňuje je, a které odmítá. Ne každé dítě, které vy jako matka shledáváte sympatickým, má tento status i v očích vašeho dítěte. Možná došlo v mateřské školce k nějaké hádce, o které vy třeba vůbec nevíte. Dejte svému dítěti při sestavování seznamu hostů tu možnost, aby si uspořádalo své vlastní pocity.

  • Samozřejmě může vaše dítě své hosty pozvat také osobně, ale veselá, samostatně vyrobená kartička  udělá malému hostovi nejen radost, ale osvědčila se i jako důležitá upomínka pro jejich rodiče.

Proto by na kartičce měly být všechny důležité údaje:

důvod oslavy

datum

začátek a konec oslavy

místo konání /venku /uvnitř

termín pro potvrzení účasti

kontakt na rodiče oslavence

  • Důvěřujte volbě hostů, kterou učiní Vaše dítě. Pokud ale bylo vaše dítě právě samo pozvané na nějakou párty, dejte mu jemně najevo, že by bylo slušné pozvat také to dítě, na jehož párty právě byl.

Nižší cena a větší hodnota

Samozřejmě závisí podoba párty na věku dítěte. Jedno je ale společné pro všechny oslavy: Každé dítě má radost, když si s sebou domů může odnést  malou upomínku např. ve formě ceny vyhrané v nějaké hře. Zatímco děti od 6 let mají velké nadšení pro závodivé hry a emočně je také motorizuje, když také jednou prohrají, upřednostňují menší děti takovou hru, při které se všechny děti dostanou na řadu a také něco vyhrají.

  • Pokud dostane každé dítě výhru v sáčku popsané svým jménem, můžete se vyhnout záměnám, nedorozuměním a slzám.

K tomuto účelu jsou obzvláště vhodné malé sáčky nebo krabičky na ceny, jelikož ty se při společném tvoření snadno přemění na malou pokladnici k úschově vyhraných cen.

Jaké předměty opatříte jako ceny, zůstává na Vás. Dětem ale nejde ani tak o cenu jako takovou, jako o to, zda vůbec něco vyhrají. Může to být obsah vajíček s překvapením, malé hračky od McDonald´s, maličkosti z obchodu do 30 Kč. Doporučuje se sbírat již během roku sortiment dárků, které se pak mohou rozdělit při dětské oslavě.

Nejprve promyslet, pak darovat

Zeptejte se svého dítěte, co si přeje k narozeninám. Zatímco se rodiče a prarodiče postarají o trochu větší a nákladnější dárky, jsou rodiče těch dětí, které jsou na narozeninovou párty pozvané, často šťastní za tip na vhodný dárek. Nepředkládejte ale žádné seznamy dárků, ale počkejte, až se druhý rodič zeptá a společně se svým dítětem se radujte z každého dárku, který vaše ratolest dostane při oslavě od svých přátel. Dárky mají zcela zvláštní hodnotu, a je při tom jedno, zda jsou samostatně vytvořené nebo koupené.

Clanky

Doporučené články

Hraní, zábava a smích

Hraní, zábava a smích

Veselé nápady pro hru doma Děti mají vždy velkou radost, mohou-li se vydovádět ...

Jednou ročně narozeniny!

Jednou ročně narozeniny!

Slavit vlastní narozeniny a být oslavován, to znamená pro narozeninové dítě ...

Když teče z nosu ...

Když teče z nosu ...

První pomoc při nachlazení Rok co rok se nám připomíná ...